Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Carmen Blog 2025-03-23

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i prevencije.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu zdravstvenu pojavu uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus inficira epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom području, ali može se javiti i na drugim delovima tela.

Šta su kondilomi i kako izgledaju?

Kondilomi su mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca češće zahvataju glavić penisa, prepucijum ili otvor uretre. U naprednijim stadijumima mogu postati voluminozni i izazvati sekundarnu infekciju.

Uzroci i način prenošenja

Poznato je preko 80 tipova HPV virusa, od kojih oko 30 izaziva genitalne kondilome. Tipovi 6 i 11 su najčešći uzročnici vidljivih kondiloma, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka grlića materice. Prenose se seksualnim kontaktom, ali i blagim dodirom dve sluzokože. Inkubacioni period varira od nekoliko nedelja do godinu dana.

Dijagnostika i diferencijalna dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje histološkim i imunološkim testovima. Važno je napraviti diferencijalnu dijagnozu sa polipozom koja može imati sličnu prezentaciju, ali ima potpuno drugačiji tretman. Preporučuje se konsultacija sa više stručnjaka pre donošenja konačne dijagnoze.

Metode lečenja

Postoji više načina tretmana kondiloma:

  • Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom, ponavlja se svaka 3-4 dana do potpunog nestanka promena
  • Laser - efikasan za unutrašnje kondilome u vagini ili rektumu
  • Topikalni lekovi - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluorouracil
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

Važno je napomenuti da navedene metode eliminišu samo vidljive promene, dok virus ostaje u organizmu. Recidivi su česti i mogu zahtevati ponavljanje terapije.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi u bilo kom stadijumu trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice izražene, intervencija se obavlja 15-20 dana pre termina porođaja.

Prevencija i vakcinacija

Na globalnom tržištu dostupne su dve vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Vakcine se daju u tri doze i najefikasnije su ako se primene pre početka seksualnog života. Iako nisu obavezne, vakcinacija se preporučuje devojkama i ženama između 9 i 26 godina.

Statistički podaci pokazuju da svakog dana jedna žena u Srbiji umre od raka grlića materice, što potvrđuje značaj preventivnih mera. Vakcina je efikasna u 100% slučajeva kod osoba koje prethodno nisu bile izložene virusu.

Saveti za pacijente

  • Uvek tražite drugo mišljenje ako postoje nedoumice u dijagnozi
  • Tokom lečenja izbegavajte seksualne kontakte kako biste sprečili širenje infekcije
  • Redovno obavljajte ginekološke preglede, posebno ako ste imali kondilome u prošlosti
  • Razmislite o vakcinaciji kao dugoročnoj investiciji u zdravlje
  • Ne paničite - većina tipova HPV virusa ne dovodi do raka

Kondilomi su neprijatno iskustvo, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatan tretman mogu se uspešno kontrolisati. Ključno je ne zanemarivati simptome i konsultovati stručnjake na vreme.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.